Пандемия коронавируса усилила глобальное потепление — ученые
Локдаун через пандемію COVID-19 у Південній Азії значно зменшив концентрацію короткоживучих охолоджувальних частинок у повітрі, тоді як концентрація довгоживучих парникових газів майже не постраждала. Таким чином, зменшення викидів забруднюючих речовин призводить не лише до чистішого повітря, але й посилює потепління клімату. Про це свідчать результати дослідження учених зі Стокгольмського університету (Швеція), повідомляє прес-служба вишу.
Охолоджувальний ефект аерозолів полягає в тому, що вони відбивають сонячне випромінювання назад у космос. Чим менший вміст аерозолів, тим менше охолодження, а отже, менше «маскування» зігріваючого ефекту значно довговічніших «кліматичних» газів. Раніше в учених було недостатньо знань про цей «маскувальний ефект». Для того, щоб визначити його розмір, потрібні були б масштабні експерименти, котрі охоплювали б величезні регіони, що зробити було неможливо. Проте пандемія COVID-19 стала таким «природним» експериментом.
У своєму дослідженні учені використали дані про склад атмосфери та радіацію, зібрані станцією на острові Ханімаду, котрий входить до складу Мальдівських островів й розташований неподалік від узбережжя Індії. Острів Ханімаду, фото: Google MapsЦя станція має стратегічне розташування для захоплення повітряних мас з Азійського субконтиненту і перебуває в районі з невеликою кількістю регіональних джерел викидів. Коли під час пандемії в Південній Азії (переважно в Пакистані, Індії та Бангладеш) викиди раптово зменшилися, з’явилася можливість побачити, який вплив це мало на клімат. Виявилося, що:
Таким чином, результати показують, що повна відмова від спалювання викопного палива на користь відновлюваних джерел енергії з нульовим рівнем викидів може призвести до швидкого «видалення» аерозолів, тоді як парникові гази залишаться.
|
Комментарии (0) | |